Zgłębianie indiańskiej duszy jest jak nurkowanie w kowadle – najczęściej boli od tego głowa.
Jest ona głęboka, nie zawiera komórek pneumatycznych i jest zbudowana z istoty kostnej zbitej.
Dolny brzeg błony bębenkowej(wg Bezolda)leży 0, 75---4, 5 run(średnio 2, 7 mm)powyżej dna jamy bębenkowej.
Poziom płynu gromadzącego się w stanach chorobowych w jamie bębenkowej może więc podnosić się w niektórych przypadkach do 0.
5 cm, zanim osiągnie poziom dolnego brzegu błony bębenkowej.
3.
Ściana błędników a(panes Jabmnthicus), czyli ściana przyśrodkowa, oddziela jamę bębenkową od ucha wewnętrznego.
W swym środkowym odcinku uwypukla się ku jamie bębenkowej tworząc obszerny wzgórek(promontocium).
Jest on wywołany zakrętem podstawnyrn ślimaka(p. dalej), skąd też pochodzi jego dawna nazwa:wyniosłość ślimakowa(eminentia cocmeans).
U świnki morskiej i niektórych nietoperzy wzgórek obejmuje cały ślimak i do jamy bębenkowej wpukla się w znacznie większym stopniu niż u człowieka.
Część tylna wzgórka przedziela dwa dołki:górny, dołek okienka przedsionka(fbssula fnestraevestbuM i dolny, dołek okienka ślimaka Obssula fenestrae cochdeae).
Na dnie tych dołków leża okienka o tych samych nazwach.
Okienko przedsionka(fnestra vestibuM, zwane dawniej owalnym OenestraovaWs), jest zwrócone ku stronie bocznej:ma kształt nerkowa-owalny, o brzegu dolnym nieco wygiętym przyśrodkowo.
Długa oś okienka wynosi 3 mm i biegnie w kierunku osi piramidy kości skroniowej:największa szerokość wynosi 1, 5 mm.
Okienko przedsionka wiedzie z jamy bębenkowej do przedsionka błędnika kostnego:zamyka je podstawa strzemiączka, na brzegu otworu umocowana więzadłem pierścienia w a tym str ze mi ączk a(ligamentum anulare stapedis).
Okienko ślimaka(fenestra coch(eae), kształtu okrągłego, skąd pochodzi jego dawna nazwa:okienko okrągłe Oenestra rotunda), jest mniejsze od okienka przedsionka.
Kryje się głęboko pod dolnym brzegiem wzgórka leżąc na dnie dołka okienka ślimaka, który wiedzie do niego w kierunku do przodu, ku górze i przyśrodkowo.
Okienko ślimaka prowadzi do części początkowej podstawnego zakrętu ślimaka@o schodów bębenka)i jest zamknięte błoną bebe nk ową wtórną(membrana Ombani secuadaria), nie skostniałą częścią pierwotnej torebki mezodermalnej błędnika błoniastego.
G 955 V:łś 9 ł!
Fs Bse.
As Q Xs.
8 sQ Q.
89 ów*Śk b%Ę%i Zł śa b Je.
S.
Pą *@g cj.
Ę%ej IŚ ęwĘ rd 84.
@4 Fs.
PjĄ'w Ę g G Ę.
ć:sb i śa rĘ.
ć 2:?
Pf Ę cj.
?sv:Ise 8 s jw je.
4 A Pi X 3%ś 3****.
ę 3 cj.
**3 gą 4 fi 4 ś 8 ej 3.
I I j Z.
3 Bsrgi Ę 8%Qy.
W rs śś 4*a*Bsr tą icjjół ć+:w Ę:s łj.
ś *9 *Ęą Ę ijS 4 ćł Q*Ę 94 łs.
4%4 Q.
24 Q h 3.
2442 ł 4 Al.
Antrum mastoideumAditus ad antrumChordetymp@@.
Fifce mallearis post.
Lig, mallei sup.
Ceput malleiFifce mallearis ant.
przyczep ścięgna m. naprężacza błony bębenkowej Umbo membr, tymp.
et manubrium malleiM, tensor tympaniAnulusfbrocartlagineus.
Fars ossea tubae auditve.
Ń 9'.
-N. fecialis.
-Chorda tympani.
-Sinus sigmoideus.
-Bulbussup.
y, jugularisdno zachyłka podbebenkowego A, carots im.
Becessus by gołym panicus.
Ryc.
179. Przekrój strzałkowy przez jamę bębenkową.
Widok od wewnątrz na ścianę błoniastą po usunięciu kowadełka.
Zachyłek nadbębenkowy-czerwony, część główna(środkowa)jamy bębenkowej-czarna, zachyłek podbębenkowy-niebieski(paw, 58):wg Corninga.
Błona ta, utworzona z tkanki włóknistej i nie zrośnięta z okostną błędnika, od strony jamy bębenkowej pokryta jest błoną śluzową, od strony kanału ślimakowego zaś śródbłonkiem przestrzeni przychłonkowej.
Okienko ślimaka objęte jest wąską listewką kostną-gr z eh i e n i e m o ki e nk a ś I i m a k a(crista fenestcae cochleae), do której przyczepia się błona bębenkowa wtórna.
Ku górze i ku tyłowi dołek okienka ślimaka odgraniczony jest gładką wyniosłością kostną-p o dp o r ą w z gór k a(subiculum promontoriO, która rozciąga się ku dołowi i do tyłu od wzgórka i tworzy część dolną zatoki bębenkowej(sinus twnpam).
Jest to głęboki dołek ku tyłowi graniczący z wyniosłością piramidową(eminentfamramidalis)tylnej ściany jamy bębenkowej(t. 1, str.
363).
Ku górze zatoka bębenkowa prowadzi w kierunku dołka okienka przedsionka, oddzielona od niego mostkiem w z g 6 r k a(ponticulus promontorii).
Nad okienkiem przedsionka ku jamie bębenkowej uwypukla się cienka ściana kanału nerwu twarzowego jako wyniosłość k a n atu ne rw u 1 w ar z o w e go(prominenta canalis fcialis)