Zgłębianie indiańskiej duszy jest jak nurkowanie w kowadle – najczęściej boli od tego głowa.
Towarzyszył rnu aż do buńczuków402 reisefendi i czawuszba-szy, dalej zaś — tak, jak kiedy jechał on tutaj — poprowadził go już sam cza-wuszbaszy, który, jadąc przodem przed nim, dowiózł go aż do namiotu wezyra Kara Mehmeda paszy. Nie tracąc czasu, [nowy chan] tejże godziny przeprawił się przez Dunaj na brzeg przeciwny, peszteński, i rozbił namioty w okolicy o dwie godziny dalej. Gdy zaś zasiadł w nich, przybyło tam również wojsko tatarskie, które skupiło się wokół niego.
Tymczasem syn wspomnianego chana został przystrojony w futro, zaś Baha-dyr aga ponownie został mianowany wezyrem chańskim, po czym przybyłych z nim Tatarów ubrano w chylaty, a następnie wyprawiono ich wszystkich w ślad za chanem.
Przy intronizacji nowych chanów krymskich zwykło się dawać im z ramienia wysokiego sułtanatu kapanicę z futra sobolowego z pokryciem z czerwonego aksamitu i złotymi guzami, dwa pióropusze [w oprawach] obsypanych drogimi kamieniami, tudzież podobnie zdobioną szablę, kołczan i kindżał, konia z siodłem i rzędem dywanowym, czaprakiem i łańcuchem, jako też pięć tysięcy sztuk monety dobrej [próby]. Temu dano to wszystko oprócz kindżału i pióropuszy, a zamiast w kapanicę odziano go w kryte złotogłowiem futro, a to dlatego, że [owych rzeczy] nie było pod ręką. Reisefendi zaś z orszakiem, w którym jechał zastępca mirialema, podskarbi wielki publiczny, efendi-mistrz ceremonii oraz kapelmistrz wielkiego serdara, zawiózł i przekazał mu dyplom [^ nominacją] na chanat, dwa tysiące ałtynów-szerifi oraz jedną chorągiew i dwa buńezuki.
Chan zrzucony z urzędu miał przebywać w Jambole403. Jemu samemu wyznaczono płacę roczną w wysokości czterech juków akcza, pozostającemu jeszcze na Krymie jego kałdze Tochtamysz Gerej sułtanowi i bawiącemu u boku chana jego nureddinowi Saadet Gerej sułtanowi — płace po siedemdziesiąt tysięcy akcza rocznie, a towarzyszącym chanowi dwom jego synom — Ałp Gerej sułtanowi i Husam Gerej sułtanowi — płace po pięćdziesiąt tysięcy akcza rocznie. Wszyscy oni zostali następnie wyprawieni do Jambołu pod pieczą jednego z agów wielkiego serdara, pieczętarza Mehmeda agi.
Piątek dnia dziewiątego*: postój. Dziś został wydany rozkaz, aby na rzecz silahdara agi dawali wezyrowie po dwie kiesy i po jednym koniu z całkowitym oporządzeniem, a mirimkanowie posiadający ejalety — po jednej kiesie i jednym koniu404. Od wszystkich tedy schodzili się ludzie i składali [owe dary].
Sobota dnia dziesiątego: postój. Dzisiaj silahdar aga wybrał się w drogę do strzemienia monarszego. Tym razem kiahia bej [z nim] nie pojechał, a dla towa-
a l października
179 Rok 1683. Postój pod Budzinem OO
181 Rok 1683. Pierwsza bitwa pod Parkanami
"')M
skie w tym samym zwartym szyku, w jakim przyszło było pod Wiedeń, poszło wzdłuż wiedeńskiego brzegu Dunaju aż do wyspy Komarom, tam przeprawiło się na drugi brzeg rzeki, gdzie leżą Parkany, po czym, mając na celu palankę Parkany i zamek Ostrzyhom, obsadziło [brzegi] rzeki Dunaju i znajduje się już niedaleko. [Języków tych] zatem pościnano, a ci, którzy ich przyprowadzili, zostali przy-odziani w chylaty i łaskawie obdarowani.
Dla ochrony zamków Ujvar i Ostrzyhom wysłano do tego czasu blisko pięć tysięcy rekrutów janczarskich